Spirits selected by Wealth Solutions

BlogW poszukiwaniu najstarszego rumu

W poszukiwaniu najstarszego rumu

Palmę pierwszeństwa dzierży rum Harewood pochodzący z 1780 roku. Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy czas leżakowania w beczce odpowiedź nie jest już tak oczywista.

Historia rumu Harewood jest iście filmowa. Ponad 300 lat temu brytyjska rodzina Lascelles rozwijała interesy w regionie Karaibów – wówczas brytyjskich posiadłości kolonialnych określanych jako Indie Zachodnie. Z „niewielką pomocą” niewolników sprowadzanych z Afryki kolonizatorzy zbijali fortunę na uprawie bawełny, trzciny cukrowej, a także rumu, który stanowił produkt uboczny każdej takiej plantacji. Spory udział w budowie rodzinnej fortuny miała też działalność pożyczkowa.

Dzięki zarobionym pieniądzom Edwin Lascelles wybudował okazałą pałacową rezydencję Harewood House w Yorkshire. Dom jest do dzisiaj siedzibą rodu Lascelles, a jednocześnie to miejsce odwiedzane przez tłumy turystów. Historia rumu zaczyna się w 2011 roku kiedy to Mark Lascelles i jego przyjaciel Andy Langshaw badali piwnice rodzinnego dworu. W najbardziej oddalonej ich części znaleźli tajemnicze butelki pokryte grubą warstwą kurzu i pajęczyn. Po bliższej analizie okazało się, że znalezisko obejmuje łącznie 59 butelek bardzo starego rumu z czego 28 to ciemny, a 31 to jasny rum.

Rodzina Lascelles sprzedała butelki na aukcjach w latach 2013-2014 w cenach rzędu 6-7 tysięcy funtów za sztukę. Środki uzyskane z aukcji trafiły do fundacji Geraldine Connor wspierającej rozwój karaibskich społeczności w Wielkiej Brytanii. W kolejnych latach rum Harewood pojawiał się na kolejnych aukcjach i w ofercie najbardziej znanych brokerów. Ceny pojedynczych butelek – o ile w ogóle są dostępne – sięgają obecnie 25-30 tysięcy funtów. Dzięki działalności Wealth Solutions rum Harewood 1780 został nawet wpisany do księgi rekordów Guinness’a, a jego niewielka część trafiła do kapsułek w limitowanej serii szwajcarskich zegarków.

Rum Harewood 1780 jest więc na pierwszym miejscu jeśli chodzi o datę destylacji. Będzie tak przynajmniej do czasu, gdy w jakiejś zapomnianej piwnicy czy wraku statku ktoś nie odnajdzie starszego trunku. Warto jednak pamiętać, że przy alkoholach takich jak whisky czy rum kluczowy jest czas leżakowania w beczce. Trunki te praktycznie nie dojrzewają po przelaniu do butelek (a przynajmniej ten proces jest znacznie wolniejszy niż w przypadku win).

Harewood 1780 trafił w do butelek najprawdopodobniej w 1810 roku, a więc spędził w beczce 30 lat. W przypadku rumu to całkiem sporo. Szczególnie w sytuacji, gdy beczka leżakuje w warunkach tropikalnych. Jej zawartość paruje wówczas w tempie nawet 8 a nawet 10 procent rocznie co oznacza, że już po 10 latach jest jej o ponad połowę mniej, a po 20 latach mniej niż 20 procent pierwotnej objętości. Rumy starzone w tzw. warunkach kontynentalnych, czyli np. w Wielkiej Brytanii, parują znacznie wolnej (ok 2 procent rocznie). Mimo to jednak wiek kilkudziesięciu lat, który dla whisky nie jest niczym wyjątkowym, w przypadku rumu zdarza się znacznie rzadziej.

Gdzie szukać rumu, który w beczce spędził najwięcej czasu? Naszym zdaniem, kandydatem do tego tytułu jest rum z destylarni Long Pond z Jamajki wydestylowany w 1941 roku. W 1999 roku zabutelkowała go słynna szkocka firma Gordon & MacPhail. Rum leżakował zatem łącznie 58 lat z czego od roku 1967 na terenie Wielkiej Brytanii. Całkiem możliwe, że to właśnie nasz rekordzista. Tym bardziej, że firma Gordon & MacPhail jest znana z butelkowania najstarszych whisky. W ramach serii Generations do butelek trafiły początkowo 70-letnie trunki, a w 2015 nawet 75-letni Mortlach – najdłużej, jak dotąd, dojrzewająca w beczce whisky na świecie.

Post a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wealth Selected Spirits selected by Wealth Solutions
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Newsletter

Administratorem danych osobowych jest Wealth Solutions S.A. Prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem klauzuli informacyjnej

X