Spirits selected by Wealth Solutions

BlogŚwiat kupuje alkohole online

Świat kupuje alkohole online

Handel alkoholami online w ubiegłym roku był już dwukrotnie wyższy niż obroty sklepów wolnocłowych. W erze „post Covid” ta różnica będzie się zwiększać. Czy to stały trend?

Jak oszacowała firma badawcza The IWSR alkoholowy ecommerce, na dziesięciu największych rynkach, osiągnął obroty 21 mld dolarów. To dwukrotnie więcej niż udało się sprzedać w tzw. segmencie travel retail, czyli w sklepach wolnocłowych (np. na lotniskach czy promach).

Już w 2019 roku tempo wzrostu obrotu online było imponujące. Dla przykładu w segmencie alkoholi mocnych wzrost w ecommerce sięgnął 15 procent, podczas gdy cała ta kategoria zanotowała 6-procentowe zwiększenie sprzedaży w ujęciu wartościowym. W przypadku piwa wartości te, to odpowiednio: 14 procent w online i zaledwie 1 procent łącznie, a dla wina: wzrost 18 procent kontra spadek o 1 procent w całej kategorii.

Przypomnijmy, że mówimy o „normalnym” roku 2019. Rok 2020 może okazać się przełomowy dla rozwoju internetowej sprzedaży alkoholi. W marcu i kwietniu tuzy tej branży takie jak brytyjskie The Whisky Exchange, Drizly czy Master of Malt, a także japońska Dekanta raportowały kosmiczne wzrosty sprzedaży – czasem o kilkaset procent z tygodnia na tydzień. Złagodzenie lockdown’u to oczywiście częściowy powrót do tradycyjnych sklepów, a także barów i restauracji. Jednak wielu konsumentów, którzy „przymusowo” przetestowali zdalne zakupy w czasie pandemii, nadal będzie chętnie zamawiać online.

Większa dostępność alkoholu online?

Wiele Państw rozważa poluzowanie ograniczeń w internetowym handlu alkoholami. Przykładem są Indie, drugi pod względem wielkości rynek alkoholowy na świecie. Gdy 4. maja otwarto tam sklepy ruszyły do nich takie tłumy, że kilka stanów wprowadziło ponownie ograniczenia ale jednocześnie zaczęło ułatwiać handel online. Uznano, że taka decyzja będzie w rzeczywistości korzystna dla zdrowia publicznego, a jednocześnie budżet zyska przychody z tytułu podatków. W czerwcu amerykański gigant ecommerce Amazon otrzymał zgodę na dostarczanie alkoholu na terenie stanu Bengal Zachodni.

Tłum przed sklepem alkoholowym w New Delhi (źródło: www.indianexpress.com)

Liberalizacja dokonuje się także między innymi w Korei Południowej, Łotwie i USA. W przypadku Stanów Zjednoczonych najbardziej istotnym posunięciem było – póki co tymczasowe – zezwolenie na sprzedaż alkoholi mocnych w systemie DTC (direct-to-consumer, czyli bezpośrednio do klienta). Jest to możliwe chociażby w Kentucky i Virginii. Zmiana ta oznacza, że mali producenci nie muszą już korzystać z usług dystrybutorów, by sprzedać swój towar. Takie rozwiązanie działało dotychczas tylko na rynku wina. W pozostałych segmentach, już od czasu zniesienia prohibicji, obowiązywał system trzech poziomów (three-tier system) gdzie producenci sprzedawali alkohol do hurtowników, ci następnie do detalistów, którzy docierali do finalnego konsumenta.

Wszystkie te działania mogą być inspiracją dla innych krajów gdzie nadal istnieją ograniczenia w handlu alkoholem online. Wygląda na to, że pandemia trwale zmieni sposób dystrybucji alkoholi na świecie.

Post a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wealth Selected Spirits selected by Wealth Solutions
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Newsletter

Administratorem danych osobowych jest Wealth Solutions S.A. Prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem klauzuli informacyjnej

X