Spirits selected by Wealth Solutions

BlogCzy anioły lubią whisky?

Czy anioły lubią whisky?

Wygląda na to że tak. Co roku Szkocja eksportuje do nieba ponad 100 milionów litrów whisky. Odpowiada to stu 25-metrowym basenom!

Mowa oczywiście o parowaniu określanym jak angels’ share (udział aniołów). Jeszcze w XIX wieku wielu właścicieli destylarni nie wiedziało jakim cudem whisky znika z beczek z każdym rokiem. Całkiem na serio rozważali, że to „podatek” nałożony na ich grzeszną działalność przez spragnionych mieszkańców niebios.

Whisky paruje w średnim tempie 2 procent rocznie. Wartość zależy jednak od wielu czynników. Młodsze whisky znikają w tempie 3,5-4 procent. Szybciej ulatnia się też whisky leżakująca w mniejszych beczkach. Wynika to stąd, że większa objętość płynu ma bezpośredni kontakt z drewnem. Najwolniej proces ten przebiega w dużych beczkach typu butt, które zawierają nawet 500 litrów whisky.

a

Kluczowy jest również klimat. W chłodnej Szkocji whisky paruje znacznie wolniej niż w cieplejszych częściach świata. I tutaj płynnie przechodzimy do rumu, trunku, który ostatnio błyskawicznie zyskuje na popularności. Beczki rumu leżakują w upalnym klimacie Karaibów (tzw. starzenie tropikalne). W efekcie, nawet ponad 10 procent płynu znika bezpowrotnie w atmosferze każdego roku. Oznacza to, że po 10 latach w beczce znajdować się może zaledwie 1/5 pierwotnej objętości. Nic dziwnego, że na rynku bardzo rzadko pojawiają się rumy starsze niż kilkanaście lat, podczas gdy najstarsze whisky miewają ponad siedem dekad.

Warto też wspomnieć o tym, że anioły bardziej sobie cenią alkohol niż wodę. Ten pierwszy paruje bowiem nieco szybciej co sprawia, że z czasem spada procentowa jego zawartość w całej beczce. To niezwykle ważne, z tego względu, że minimalna zawartość alkoholu w whisky to – zgodnie z prawem – 40 procent. Zdarza się więc, że leciwe trunki butelkowane są w trybie pilnym właśnie z tego powodu, że ich moc zbliża się do tej granicy. Dużą sztuką jest takie zarządzanie leżakującą beczką, by po kilkudziesięciu latach można było z niej pozyskać whisky o wysokiej zawartości alkoholu. Przykładem takiego sukcesu jest 65-letni Glen Grant zabutelkowany przez Wealth Solutions z mocą 59,3 procent.

Post a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wealth Selected Spirits selected by Wealth Solutions
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Newsletter

Administratorem danych osobowych jest Wealth Solutions S.A. Prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem klauzuli informacyjnej

X