Spirits selected by Wealth Solutions

BlogPineau, czyli miłość od pierwszego… zmieszania

Pineau, czyli miłość od pierwszego… zmieszania

Pod koniec XVI wieku pewien winiarz z francuskiego regionu Charentes przez pomyłkę wlał sok z winogron do beczki. Nie wiedział jednak, że ktoś już w niej „mieszka”, a mianowicie eau de vie – woda życia, czyli po prostu spirytus winny. Okazało się, że obaj lokatorzy – nowy i stary – świetnie się dogadali. Kilka lat później, ku swemu zaskoczeniu, winiarz znalazł w beczce słodkie wino o słomkowym, słonecznym kolorze.

Tak właśnie – przynajmniej według legendy – narodziło się Pineau, słodkie wino likierowe o zawartości alkoholu z reguły między 17 a 18 procent. Powstaje ono poprzez zmieszanie spirytusu winnego i moszczu, czyli soku, wyciśniętego ze świeżo zebranych winogron. Co ważne, owoce muszą być dojrzałe, są więc zbierane później niż winogrona do produkcji koniaku.

Eau de vie zatrzymuje rozpoczętą właśnie fermentację moszczu w procesie zwanym mutage. Następnie Pineau leżakuje w beczkach z dębu Limousin przynajmniej przez 8 miesięcy. Okres leżakowania może być jednak znacznie dłuższy. Po 5 latach w beczce trunek określamy jako vieux (stary), a po 10 latach très vieux (bardzo stary). Na aukcjach można znaleźć butelki Pineau z lat 50-tych XX wieku. Co ciekawe, beczki po Pineau są czasem używane do starzenia whisky. Przy czym oczywiście nie są tak popularne i cenione w tej roli jak beczki po innym wzmacnianym winie, czyli sherry.

W regionie Cognac, Pineau jest powszechnie pite w upalne dni jako aperitif. Najlepiej smakuje schłodzone do 5-7 stopni, a nawet z dodatkiem lodu. Mimo wielkiej miłości Polaków do słodkich win, Pineau nie zdobyło jednak popularności nad Wisłą. Może to wynikać stąd, że ten niszowy trunek nie był nigdy specjalnie promowany przez importerów i nie znajdziemy go pierwszym lepszym sklepie z winami. Warto więc skorygować to niedopatrzenie i sięgnąć po kieliszek schłodzonego Pineau.

Post a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wealth Selected Spirits selected by Wealth Solutions
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Newsletter

Administratorem danych osobowych jest Wealth Solutions S.A. Prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem klauzuli informacyjnej

X