Spirits selected by Wealth Solutions

BlogJak degustować whisky

Jak degustować whisky

W temacie degustacji whisky można pisać wiele, ale jak zwykle warto zacząć od początku. Wielu słyszało już o degustacji wina, ale wino nie jest monopolistą na degustacje. Degustować można każdy alkohol, tak samo jak degustować można inne produkty spożywcze.

Degustacja whisky następuje etapami. Wygląd, zapach, smak, finisz. Wygląd jest elementem ciekawym, ale nie najistotniejszym w końcu whisky to nie obraz, w który się wpatrujemy, a sztuka, którą doceniamy smakiem i aromatem. Zresztą w przypadku whisky intensywność koloru nie musi iść w parze z walorami smakowymi. Zacznijmy jednak od tego do czego nalać whisky. Najlepsze kieliszki do degustacji whisky będą te zwężające się ku górze, w kształcie tulipana. Warto mieć w domu takie kieliszki i wejść na drogę delektowania się tym trunkiem. Dzięki swemu kształtowi kieliszek ten kumuluje parujące aromaty whisky dzięki czemu u jego szczytu można je poczuć bardziej intensywnie.

Kieliszek do degustacji whisky
Kieliszek do degustacji whisky.

Kieliszek napełnia się do poziomu, w którym ma on największą średnicę. Wtedy powierzchnia parowania będzie największa i aromaty będą się uwalniać znacznie swobodniej, a górna część kieliszka pozostaje niewypełniona płynem dzięki czemu mogą w niej na chwilę pozostać, do czasu rozpoczęcia podróży do nosa degustatora. Degustacja to proces, niespieszny, dajmy whisky chwilę czasu na uwolnienie aromatów i dosłownie wciągnięcie ich w pełnej krasie.

Zapach whisky

Pierwszy kontakt z whisky to nos, nie raz, nie dwa, więcej razy powąchajmy. Pierwszy i drugi kontakt może być stłumiony zapachem alkoholu, ale z czasem zaczynamy rozpoznawać właściwe aromaty dla danej whisky. W aromatach whisky można wyróżniać nuty torfowe, dymne, owocowe, słodowe, wytrawne, wonne, kwiatowe, korzenne.

Pierwszy łyk whisky

Raczej niewielki. Powolnie przelewający się w ustach. Można by wręcz powiedzieć, że to pierwsze kilka kropel powinno się chwilę pobawić na języku. Po przejściu mocniejszego smaku alkoholu pojawią się smaki whisky odkrywane również w kolejnych łykach. Podobnie jak w przypadku aromatu w smakach whisky pojawiają się dymy (wędzenia, ogniska), torfy, owoce, przyprawy korzenne, łąki, sady. Paleta jest bogata i zwykle występuje w powiązanych ze sobą grupach.

Warto też pokusić się o eksperymenty z wodą. Kilka kropel wody może wpłynąć na ogólny efekt degustacji. Raczej mówimy wtedy o kilku kroplach, bo nadmiar wody roztrwoni smak whisky.

Finisz

A co na finiszu? Czyli co nam pozostaje w ustach i co poczujemy gdy wciągniemy powietrze. Wtedy przechodzimy do ostatniego etapu degustacji. Finisz może mieć te same walory co smak, a może się nieco różnić. Warto się na nim też chwilę zatrzymać przed kolejnym łykiem.

Post a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wealth Selected Spirits selected by Wealth Solutions
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Newsletter

Administratorem danych osobowych jest Wealth Solutions S.A. Prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem klauzuli informacyjnej

X