Spirits selected by Wealth Solutions

BlogCo to jest single malt whisky?

Co to jest single malt whisky?

Nie odkryjemy wiedzy tajemnej pisząc, że na rynku można nabyć whisky o różnej jakości. Są whisky najtańsze, tanie i o wyższej jakości. Skąd bierze się jedna z różnic, która wpływa na cenę? To efekt mieszania bądź niemieszania. Co to jest single malt whisky? Krótko mówiąc jest to whisky, która w procesie produkcji nie podlega mieszaniu: jest destylowana w jednej destylarni, z jednego rodzaju słodu jęczmiennego. Można by rzec, że jest to whisky, której proces produkcji jest możliwie stały w czasie. W butelce takiej whisky mogą się znaleźć krople whisky wyprodukowane w różnym czasie, ale w ten sam sposób.

Whisky Jura 48yo
JURA 1973, Single Malt Scotch Whisky, zabutelkowana przez Wealth Solutions

Single malt

Whisky single malt destylowana jest w miedzianych alembikach. Jest efektem podwójnej bądź potrójnej destylacji. Destylacji podlega zacier, który powstał w wyniku fermentacji zacierki. Charakterystyczne dla tego procesu destylacji jest to, że jest „produkcją przerywaną” – po każdej destylacji opróżnia się alembik i czyści co powoduje, co skraca realny czas wykorzystania alembiku do produkcji whisky i podraża trunek.

W przeciwieństwie do blended whisky (produkowanej w sposób kolumnowy i mieszanej z różnych whisky), single malt whisky jest ostatecznie droższa, ale smaczniejsza. Jak wszędzie również wśród single malt whisky występują te bardzo dobre i te jeszcze lepsze. Jednymi z najbardziej docenianych są single malt Scotch whisky. Są to alkohole produkowane wyłącznie w Szkocji, z jęczmienia, starzone w dębowych beczkach w miejscu produkcji, przez minimum 3 lata.

Single malt whisky są często towarem o ograniczonej dostępności. Szczególnie w przypadku tych dłużej dojrzewających w beczkach. Producenci i independent bottlerzy (niezależne firmy butelkujące alkohol) wyszykują unikalne beczki whisky i często single malt whisky trafiają w ręce koneserów smaku i kolekcjonerów.

Post a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wealth Selected Spirits selected by Wealth Solutions
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Newsletter

Administratorem danych osobowych jest Wealth Solutions S.A. Prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem klauzuli informacyjnej

X