Spirits selected by Wealth Solutions

BlogCzym różni się whisky od whiskey?

Czym różni się whisky od whiskey?

Trapi Was pytanie Czym się różni whisky od whiskey? Czy to jest błąd językowy? A może to dwa różne gatunki alkoholu? W jednym i w drugim przypadku mówimy o alkoholu, ale różnica tkwi w źródle pochodzenia.

To czy użyć nazwy whisky czy whiskey w rozmowie warto wiedzieć, by przez przypadek nie urazić drugiej strony. Dobrze, że w wymowie nie ma różnicy, trzeba uważać w pisowni. Nazwanie whisky whiskey czy odwrotnie może zostać odebrane jako przejaw ignorancji czy złej woli, albo można się po prostu najeść wstydu.

Nazwa whisky obejmuje alkohole produkowane między innymi w Szkocji, Japonii czy Kanadzie. Jednak to Szkocja jest uważana za najważniejszy rynek. Jej młodsza siostra japońska whisky zyskała już swoje ważna miejsce na półkach i w barkach. Tradycyjna szkocka whisky musi leżakować minimum trzy lata w dębowych beczkach, ale te najlepsze leżakują dekady. Charakteryzuje się również podwójną destylacją.

Whiskey produkowana jest w Stanach Zjednoczonych oraz w Irlandii. Amerykanie produkują whiskey z kukurydzy, a Irlandczycy ze słodu jęczmiennego. Charakteryzuje się potrójną destylacją. Amerykańska whiskey z kukurydzy ma też swą osobną nazwę: burbon – brzmi dostojniej, nieprawdaż oraz leżakuje dwa lata w świeżych beczkach dębowych.

Redbreast 21 Iirish Whiskey

Na koniec ciekawostka. Choć od wieków na świecie bardziej popularna jest whisky, to whiskey była pierwsza. Najpierw ten trunek wytwarzali mnisi z Irlandii, a dopiero później wzięli się za to Szkoci. Odpowiadając więc na pytanie Czym się różni whisky od whiskey trzeba powiedzieć … spróbujcie sami: tu jest whisky, a tu jest whiskey.

Post a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wealth Selected Spirits selected by Wealth Solutions
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Newsletter

Administratorem danych osobowych jest Wealth Solutions S.A. Prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem klauzuli informacyjnej

X